با سپاس از 12  سال اعتماد شما
شروع بکار خدمات اینترنتی: 1387
شروع بکار وب سایت: 1389
ثبت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:1391

لینک استعلام از سازمان

وظایف پایگاه ساماندهی
برنامه نویسی/نرم افزار
***تازه ها***
بازگشت به فهرست مقالات/اخبار/مطالب دنیای کامپیوتر و دیجیتال

  چندوظیفه ای باعث کوچک شدن مغز می شود

نوع: خبر موضوع: کامپیوتر-پزشکی منبع: مجله PLOS ONE، مترجم: ارجاسب محمدی
(سپتامبر 2014)
از انجام کارهای همزمان مانند ارسال پیامک و تماشای تلویزیون یا گوش دادن به رادیو خودداری کنید. طبق تحقیقات انجام شده توسط محققییق داتشگاه Sussex، چندوظیفه ای (multi tasking) باعث کوچک شدن مغز می شود.
این تحقیق پیشنهاد می کند که مردان و زنانی که بطور متداول از چندین نوع تکنولوژی استفاده می کنند، دارای ماده خاکستری کمتری در قسمت اصلی مغز می باشند.
به گفته این محققین، استفاده همزمان گوشی همراه، لپتاپ و دیگر دستگاه های رسانه ای می تواند منجر به تغییر ساختار مغز ما شود.
شایان ذکر است، بخشی از مغز که در این میان کوچک می شود، در پردازش احساسات، سهیم است. محققین چندوظیفه ای را با کوتاه شدن دوره توجه، افسردگی، اضطراب و کاهش نمرات مدرسه ای مرتبط ساخته اند.
محققین می افزایند که چندوظیفه ای رسانه ای در زندگی روزمره ما در حال رشد بوده و از همین رو نگرانی های مربوط به اثرات آن در سلامت شناختی و احساسی-اجتماعی نیز افزایش یافته است.
این تحقیق در جمعیت 75 مرد و زن سالم انجام شد و از شرکت کنندگان پرسیده شد به چه میزانی توجه خود را بین انواع مختلف تکنولوژی ها تقسیم می کنند. سپس از شرکت کنندگان، تستهای اسکن مغز بعمل آمد که نشان داد ماده خاکستری کمتری در منطقه ACC (کرتکس کمربندی جلویی) آنها وجود دارد.
شایان ذکر است که این تحقیق، اولین تحقیق مربوط به چندوظیفه ای و ساختار مغز بشمار می رود. دانشمندان، قبلا نشان دادند ساختار مغز ممکن است بر اثر مجاورت طولانی مدت با محیط و تجربه جدید تغییر یابد.
این تحقیق در مجله PLOS ONE منتشر شد.
 
بازگشت به فهرست مقالات/اخبار/مطالب دنیای کامپیوتر و دیجیتال
     
ایمیل:project_ams82@yahoo.com یاهومسنجر:project_ams82@yahoo.com تماس با ما --- تلفن: 09133810861